Výsledky Earnia za duben 2024
15. května 2024
Tomáš Hucík
Duben byl jedním z nejvolatilnějších měsíců za poslední období. Samotný trh se pohyboval v rozpětí čítajícím víc než 22 %, přičemž jednotlivé pohyby byly sice výrazné, ale bez delšího trvání. Když se podíváte na graf ceny z větší vzdálenosti, jde spíše o pohyb do strany, než že by trh měl výrazné směrování nahoru, nebo dolů.
Cena bitcoinu se tak pohybovala od 72 000 USD za bitcoin po 57 000 USD za bitcoin. Šlo ale vypozorovat, že graf má přeci jenom trochu klesající tendenci a vykresluje nižší low, ale taky nižší high. Co naznačuje minimálně dočasnou cenovou korekci.
Crypto Fear & Greed Index
Tato situace na grafu hezky odpovídá aktuálnímu stavu tzv. Fear and Greed indexu. Jedná se o index, který na základě analýzy technických aspektů ceny, tržního sentimentu, sociálních sítí a Google trendů ukazuje relativní stav trhu ve vztahu k těmto dvěma „emocím“.
Na grafu za poslední rok tak můžeme vidět, že jsme relativně vysoko, ale taky postupný klesající trend a vysokou volatilitu výsledků.
Na pozadí těchto grafů se pak odehrávají událostí, které tyto grafy reflektují. Mezi sebou se totiž přetahují světové makroekonomické faktory proti čistě kryptoměnovým aspektům.
Některé ekonomické ukazatele v USA jsou méně příznivé než se očekávalo, inflaci se stále nedaří 100% dostat pod kontrolu. Toto má za následek, že snižování úrokových sazeb ze strany FED-u (Federal Reserve, v podstatě národní banka v USA), je čím dál méně pravděpodobné.
Opatrnější investoři se tak částečně zbavují rizikovějších aktiv a tlačí cenu dolů.
Bitcoin ETF flow
Jde to například vidět na amerických bitcoinových ETF, tedy burzovně obchodových fondech, které mají jako podkladové aktivum bitcoin. Tyto v dubnu zpomalily a některé dny začínají výrazně převažovat dokonce odlivy, tedy výprodeje ze strany ETF fondů.
Malá vlaštovka se ale objevila začátkem května, kdy GBTC, ETF fond od společnosti Grayscale, zaznamenal první přílivy místo odlivů.
Grayscale ETF totiž vznikl transformací z trustu a už na začátku spuštění ETF tak měl velkou zásobu BTC, kterou pravidelně prodával do trhu. Začátkem května krátce, ale alespoň trochu, konečně převládly u Grayscale nákupy.
Bitcoin halving
Navzdory náročnějšímu pozadí na makro trzích došlo v dubnu na trzích s kryptoměnami k řadě pozitivních událostí, které pro jejich krátké trvání nebudeme všechny jmenovat. Nejdůležitějším z nich ale bylo, že 20. dubna se snížila míra nové emise bitcoinů v síti z dřívějších přibližně 900 mincí denně na zhruba 450 mincí denně.
Po půlení klesla míra inflace sítě, tedy anualizovaná míra nové emise v poměru ke stávající nabídce, z cca 1,7 % na přibližně 0,8 %.
Za předpokladu konstantního toku poptávky po bitcoinech by snížení toku nabídky bitcoinů mělo teoreticky vést k vyšší rovnovážné ceně bitcoinů – ceny se musí přizpůsobit vyššímu toku nabídky.
Ve skutečnosti po halvingu následoval v měsících po této události velmi výrazný nárůst ceny bitcoinů. Je tento cenový vývoj ale v grafu už započítaný?
Tradiční investoři jsou obvykle zmateni výraznou výkonností po halvingu v minulosti a mají tendenci si myslet, že nadcházející halving je již zaceněn.
Důvodem je, že dominantní hypotéza efektivního trhu předpokládá, že jakákoli veřejná informace by se měla okamžitě promítnout do ceny. Protože datum halvingu a jeho účinek jsou veřejně známé, logicky by se tato i následující události halvingu měly již předem promítnout do ceny, tj. měly by být „zaúčtovány“.
Vypadá ale, že v minulosti tomu tak nebylo. Lze předpokládat, že se situace může zopakovat, ale je potřeba říct, že trh je mnohem víc efektivní a jeho účastníci zkušenější, takže asi až tak velký vliv jako v minulosti halving mít nebude.
Naše strategie
A jaký efekt mělo toto sice volatilní, ale zároveň krabí, do strany směrující období, vliv?
Aktuální tržní struktura našim strategiím až tolik nesvědčí. Jak jsme zmiňovali v předešlém článku, naše strategie jsou nastavené docela pro-trendově.
Snaží se otvírat zejména long pozice v době, kdy trh jde do korekce, ale protože následně ten růst nemá příliš pokračování, pozice bývá zpravidla uzavřená na malém zisku nebo na malé ztrátě, obvykle někde kolem nuly.
Příklad dvou obchodů, kde můžete vidět, že trh se opravdu většinou vydává spíše do strany.
V aktuální tržní situaci ale stále vidíme převážně pozitivní fundament, i když došlo k určitému ochladnutí prvotní eufórie z ETF. Halving, blížící se volby v USA, kde se krypto stává taky tématem volebních debat, schválení ETF na bitcoin v Hongkongu, stále menší množství btc na burzách apod, to všechno nasvědčuje tomu, že by před námi mohl být zajímavý rok.
Vzhledem k fundamentu a tomu, jak je aktuálně trh nastaven (blíží se léto, lidé spíše čekají klidnější trhy s nižší participací), tak bychom se vůbec nedivili, kdyby bitcoin udělal něco, co opět většina nečeká, např. vyrazil prudce nahoru (zahájil svůj super cyklus) a většinu „zastihl“ opět nepřipravenou.
Tento měsíc se Earniu tak i navzdory proměnlivé situaci na trhu povedlo vyprodukovat kvalitní výsledek 0.94 %. Mezi členy Networku z toho šlo 92 997 USDC.
Odměny pro účastníky programu Earnio FIX a affiliate odměny budou do plné výše doplaceny z prostředků projektu.